Nowe początki

Mniej więcej w połowie zeszłego roku, kiedy po krótkim, acz treściwym, pobycie w Polsce powróciłem do Tajpej, postanowiłem, że nie będę już więcej robił planów na przyszłość, a przynajmniej dłuższych niż kilka miesięcy. Niektórym plany takie zdają się być w życiu nieodzowne, potrzebują ich by nie stracić poczucia kontroli, by służyły jeżeli nie za kotwicę trzymającą w miejscu, to chociażby za dryfkotwę, która pomoże utrzymać kurs. Do niedawna byłem, lub może tylko lubiłem myśleć, że jestem, jedną z takich osób. Jednak im dłużej zmagam się sam ze sobą, tym wyraźniej widzę, że wszelkie długoterminowe plany mają przykry zwyczaj niewypalania lub wręcz wybuchania człowiekowi w twarz.

We wrześniu 2011 roku, kiedy po raz pierwszy pojawiłem się w Tajpej, moim planem było spędzić tu rok, zebrać jak najwięcej doświadczeń, wiedzy oraz materiałów do badań, po czym wrócić do Polski i podjąć swoje życie w miejscu, w którym je wówczas zostawiłem. Jakiż naiwny byłem – życie nie czekało, poszło dalej przed siebie nie zważając na moje plany i bezbożne życzenia, by na początku zeszłego roku ostatecznie i nieodwołalnie zmienić kierunek, a ja zacząłem sklejać sobie nowe, nie lepsze, ani nie gorsze, ale inne, tutaj. Spodobało mi się na tyle, że postanowiłem dać mu szansę i zobaczyć jak sprawdzi się w długim terminie. Bez szczegółowych planów, bez wielkich nadziei, ale z entuzjazmem i z grubsza naszkicowanym kierunkiem jazdy.

Zostaję zatem na Tajwanie na dłużej, może jeszcze na wiele miesięcy, może na lata – wolę się nie zarzekać i nie decydować od razu. Póki tu jestem, póty będę nadal dłubał patykiem w swoim wąskim poletku i miał nadzieję, że dzięki cierpliwości i pracy wyrośnie na nim coś wartościowego. A w międzyczasie będę tu pisał. Albo i nie, w sumie wolę już nic sobie nie obiecywać.

Reklamy

One response to “Nowe początki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s